Skip to main content

OSTEOPATIA DZIECIĘCA

Osteopatia dziecięca w Centrum Medycyny Osteopatycznej

Osteopatia dla dzieci skierowana jest już od pierwszych dni życia. Leczenie jest poprzedzone szerokim wywiadem dotyczącym ciąży, porodu oraz stanu zdrowia dziecka, a także wnikliwym badaniem. Bardzo ważne są informacje dotyczące zachowania dziecka podczas pobytu w szpitalu. Przed pierwszą wizytą u Dyplomowanego Osteopaty pediatrycznego warto przeanalizować poszczególne etapy, ponieważ może to ułatwić dotarcie do przyczyny dolegliwości. Warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną maluszka np.: USG przezciemiączkowe, USG stawów biodrowych.
Następnie wykonywane jest badanie kliniczne. Dyplomowany Osteopata Pediatryczny poszukuje ograniczeń ruchomości w obrębie stawów, zaburzeń napięcia tkanek miękkich oraz czaszki, tułowia i brzucha. Leczenie osteopatyczne jest nieinwazyjne, bezbolesne i przyjemne dla pacjenta.

Do Dyplomowanego Osteopaty dziecięcego w Centrum Medycyny Osteopatycznej możemy udać się już z dzieckiem po kilku dniach od porodu. W przypadku wcześniaków należy kierować się wskazaniami neonatologa oraz potrzebami dziecka w tym jego ogólnym stanem zdrowia. Nigdy nie jest za późno na zastosowanie terapii osteopatycznej.
Warto zapisać się na wizytę osteopatyczną, gdy wystąpią następujących dolegliwości:

  • asymetria ułożeniowa ciała,
  • refluks, ulewanie, chlustające wymioty,
  • ograniczenia ruchomości w obrębie stawów,
  • asymetrie czaszki (plagiocefalia, brachiocefalia),
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • kolki, zaparcia, wzdęcia,
  • niedrożność kanalika łzowego,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • kręcz szyi,
  • przewlekłe zapalenia płuc i oskrzeli, gardła, astma, alergie,
  • nawracające infekcje,
  • problemy napięcia mięśniowego, obniżone lub podwyższone napięcie
  • dysplazja stawu biodrowego,
  • uszkodzenia splotu ramiennego,
  • zaburzenia ssania i połykania, problemy wędzidełek w jamie ustnej,
  • opóźnienia rozwoju motorycznego,
  • problemy z osiąganiem kamieni milowych,
  • nadpobudliwość, nadmiernie, nieutulony płacz oraz problemy ze snem.

Osteopata dziecięcy Warszawa –  Osteopata dla niemowląt

Uważa się, że małe dzieci ze względu na swoją elastyczność, komfortowo znoszą działanie różnych sił w czasie porodu zachowując równowagę w swoim organizmie. Niestety okazuje się, że w ciele noworodka mogą powstać zaburzenia i przeszkody, które prowadzą do zmian anatomicznych i fizjologicznych. Osteopatia jest nauką odkrywania tych negatywnych czynników, poznania ich mechanizmów i leczenia ich skutków.

Na stan zdrowia, komfort funkcjonowania oraz samopoczucie dziecka, może wpływać wiele różnych czynników takich jak przebieg ciąży i kondycja psychofizyczna mamy, sposób porodu i warunki przyjścia na świat oraz uwarunkowania genetyczne. Przebieg samego porodu stanowi istotna kwestię dla dalszego rozwoju dziecka, czy jest to poród siłami natury, przez CC, za pomocą vacuum, kleszczowy. Zaburzone napięcia i dysfunkcje w ciele dziecka powstałe w czasie porodu i tuż po nim mogą warunkować jego dalszy nieprawidłowy rozwój. Dlatego leczenie niemowlaka i starszego dziecka w naszym centrum osteopatii jest uzależnione od indywidualnej historii.

Osteopatia pediatryczna to wyjątkowa część osteopatii, gdzie dobry osteopata poprzez odpowiednie zaangażowanie oraz indywidulne podejścia do pacjenta poszukuje przyczyn problemu. Dobry osteopata wsłuchuje się w potrzeby małego pacjenta aby je zaspokoić.  Bardzo ważnym elementem terapii jest zaufanie dziecka do osteopaty, dlatego stosowane techniki w centrum osteopatii są wyjątkowo delikatne i precyzyjne. Dyplomowany Osteopata pediatryczny stosuje w naszym Centrum Medycyny Osteopatycznej szerokie spektrum metod pozwalających na równoważenie różnego rodzaju dysfunkcji i zaburzeń napięć w ciele dziecka. Dotyczyć one mogą wielu połączonych układów ciała, m.in. szkieletowego, mięśniowego, nerwowego, krwionośnego, czy pokarmowego.

Osteopatia niemowlęca – Osteopatia dla dzieci

Osteopatia dla dzieci stosowana jest już od pierwszych dni ich życia. Leczenie jest poprzedzone szerokim wywiadem dotyczącym ciąży, porodu oraz stanu zdrowia dziecka, a także wnikliwym badaniem. Bardzo ważne są informacje dotyczące zachowania dziecka podczas pobytu w szpitalu. Przed pierwszą wizytą u dobrego osteopaty pediatrycznego warto przeanalizować poszczególne etapy, ponieważ może to ułatwić dotarcie do przyczyny dolegliwości. Warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną maluszka np.: usg przezciemiączkowe, usg stawów biodrowych, usg szwów czaszki lub jamy brzucha.

Następnie wykonywane jest badanie kliniczne. Dobry osteopata pediatryczny poszukuje ograniczeń ruchomości w obrębie stawów, zaburzeń napięcia tkanek miękkich oraz czaszki, tułowia i brzucha. Leczenie osteopatyczne jest nieinwazyjne, bezbolesne dla pacjenta. Czasem zdarza się płacz podczas konsultacji, który może być wynikiem zmieniającej się sytuacji, bodźców zewnętrznych, emocji, czynności fizjologicznych i wielu innych elementów. Jest to trudna i emocjonalna sytuacja dla dziecka, rodzica oraz osteopaty. Ważne aby pozostać w nasłuchu i być skoncentrowanym na potrzebach pacjenta i rodziców.

Sesja osteopatii jest dynamiczna i zawiera wiele elementów diagnostycznych i terapeutycznych, co może być obciążeniem dla maluszka. Jako osteopaci szanujemy to i staramy się obserwować zmieniające się reakcje. Niekiedy płacz może być wynikiem długości sesji osteopatii, więc staramy się dopasować bodźce do cierpliwości, sił, wytrzymałości, nastroju małego pacjenta. Kolejny zabieg u Dyplomowanego Osteopaty pediatrycznego w naszym Centrum Medycyny Osteopatycznej, w większości przypadków, wykonywany jest około 2 do 3 tygodni po pierwszej wizycie, aby maluszek miał czas na wykorzystanie mechanizmów regeneracyjnych i organizacyjnych. W sytuacjach wymagających intensywnej pomocy odbywają się spotkania raz w tygodniu. Jeśli nie dochodzi do nawrotów problemów zaleca się jedynie wizyty kontrolne, gdy rodzice widzą potrzebę wsparcia. Czasami okazuje się, że do zlikwidowania problemu potrzebny jest pojedyncze spotkanie, ale ważna jest obserwacja nabywania nowych umiejętności dziecka w poszczególnych etapach rozwojowych. Każda wizyta kończy się zaleceniami do pracy z dzieckiem w domu.

Dobry osteopata dziecięcy opiera się na zasadzie, że wiele schorzeń jest wynikiem braku równowagi w systemach organizmu oraz pojawianiem się przeszkód rozwojowych, ale nie wyklucza sytuacji gdzie osteopatia może jedynie wspomagać leczenie konwencjonalne i niesie pomoc drugorzędową. Po postawieniu hipotezy diagnostycznej na podstawie historii choroby i badaniach dodatkowych Dyplomowany Osteopata dziecięcy stosuje bardzo delikatne techniki manualne w celu wywołania głębokich zmian w organizmie maluszka. Delikatne techniki osteopatyczne pozwalają na przywróceniu optymalnej pracy organizmu.

Dyplomowany Osteopata pediatryczny Centrum Medycyny Osteopatycznej po ukończeniu studiów osteopatii i szkoleń podyplomowych, zakończonych egzaminami klinicznymi, jest łącznikiem pomiędzy różnymi specjalistami w systemie leczniczym. Dobry osteopata naszego centrum osteopatii cechuje się umiejętnością słuchania oraz przedkłada współprace ponad własne potrzeby i rację dla udzielenia wsparcia.

Oddziaływanie dobrego osteopaty ma często miejsce  w obszarach ciała znacznie w oddalonych od okolicy objawów. Ma ono na celu wywołanie mechanizmów samoregulacyjnych pracę organizmu ponieważ ma charakter ogólnoustrojowy i ma wpływ na układ psycho-neuro-endokrynno-immunologiczny.

Do Dyplomowanego Osteopaty dziecięcego w Centrum Medycyny Osteopatycznej możemy udać się już z dzieckiem po kilku dniach od porodu. W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie należy kierować się wskazaniami neonatologa oraz potrzebami dziecka w tym jego ogólnym stanem zdrowia. Nigdy nie jest za późno na włączenie osteopatii dla wsparcia rozwoju dziecka.

Warto zapisać się na wizytę osteopatyczną, gdy wystąpią następujących dolegliwości:

  • asymetria ułożeniowa ciała,
  • refluks, ulewanie, chlustające wymioty, ukryty refluks żołądkowo-przełykowy
  • ograniczenia ruchomości w obrębie stawów,
  • asymetrie czaszki np.: plagiocefalia, brachiocefalia,
  • kolki, zaparcia, wzdęcia,
  • niedrożność kanalika łzowego,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • kręcz szyi,
  • przewlekłe zapalenia płuc i oskrzeli, gardła, astma, alergie,
  • nawracające infekcje,
  • problemy napięcia mięśniowego, obniżone lub podwyższone napięcie
  • problemy ortopedyczne: dysplazja stawu biodrowego, skolioza, wady postawy, wady stóp,
  • uszkodzenia splotu ramiennego,
  • zaburzenia ssania i połykania, problemy wędzidełek w jamie ustnej,
  • opóźnienia rozwoju motorycznego, problemy z osiąganiem kamieni milowych,
  • nadpobudliwość, nadmiernie, nieutulony płacz oraz problemy ze snem.